Национализмът се завръща в Япония заради мигрантите

от Измама

Сохей Камия няма нищо общо с установената политическа класа в Япония. Емоционален, харизматичен и усмихнат, той представлява пълен контраст на либерал-демократите, които са винаги тихи, невзрачни и сдържани. Приликите с американския президент Доналд Тръмп са очевидни, както и в девиза на партията на Камия “Сансейто” – “Япония на първо място”.

Това е само част от причината “Сансейто” да спечели 14 места в горната камара на изборите тази седмица. Макар бройката още да е скромна, партията расте с невероятни темпове и се възползва от растящата нужда на японците за истинска дясна, националистическа политика. Много от традиционните медии вече бият тревога за “крайнодясна вълна”.

Основната тема на “Сансейто”, разбира се, е миграцията. Подобно на Европа, Япония се бори със застаряващо население, което намалява работната ръка и представлява огромна тежест на социалната система. Средната възраст в държавата достигна 49,9 години и се очаква да бъде третата държава със средна възраст над 50 в света, като другите са Монако и островната държава Сен Пиер и Микелон. От 125 милиона души население, пенсионерите са 36.25 милиона или 1/3 от всички японци. Правителството и новия премиер решиха да се справят с този проблем по европейски – с внос на безкрайни количества мигранти. Макар Япония все още да има една от най-строгите системи за миграция в света, населението на чужденци в държавата рязко се увеличи. Вносът на чужди работници също се увеличава рязко, като през 2024 година е имало 2,3 милиона чужди работници, увеличение от 12,4% от предходната година.

Партията на Камия е против това и се възползва от сериозния политически вакуум в дясно за да заеме цялата ниша. До 2022 година бившият премиер Шиндзо Абе държеше под контрол миграцията, но той бе убит и лидерството на партията премина в лявото крило на ЛДП, а премиер стана Шигеру Ишиба. Това отказа много от подкрепящите партията, които харесваха дясната политика на Абе.

Както повечето нови десни партии в света, “Сансейто” се възползва от социалните мрежи и не разчита на традиционни медии. Те имат иновативна система за членство в партията – плащате месечно, вместо годишно, но членовете на “Сансейто” са отредени в регионални чатове с други членове от същата местност. Всяка сутрин те получават и 10 минути новини, направени от партията, а ако си платите допълнително имате достъп и до специални курсове, които ви учат как да станете инфлуенсър, координатор или активист за партията. Така “Сансейто” развива активна и обучена доброволска мрежа, която разпространява тяхното послание не просто безплатно, а дори им плаща членски внос.

Всичко това води до огромна подкрепа от младите японци, които странят от традиционните мрежи и които са най-засегнати от миграцията. Разбира се, ЛДП все още доминира японската политика, както е правила последните 70 години. Но “Сансейто” дава заявка, че се надига жажда за национализъм, която по един или друг начин трябва да получи своето представителство в политиката.

Автор: Виктор Блъсков

trud.bg

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00