Непрекъснато се говори за толерантност – нека ви съобщя една новина – по-толерантна религия от християнството няма!

Още с встъпването си в длъжност новият министър на образованието Красимир Вълчев заяви, че се обсъжда, а и той подкрепя, въвеждането на задължителен предмет "Религия".

Това моментално активизира разни НПО-та, както и някои партии, свързани – по един или друг начин – с въпросните. По стара родна традиция, бързо, бързо се появи и петиция (о, трогателно!), чийто автор е активистка на „Български хелзинкски комитет“,.

Аргументите „против“, общо взето са: подобно обучение би разделяло децата, като видите ли, така християнството (ах, каква драма) щяло да е доминиращо. Следващ аргумент против: „Изучаването на една конкретна религия, било тя и традиционната за България, не е особено честно. В областта на вероизповеданията, както и почти навсякъде другаде конкуренцията може само да е от полза. Ако учениците изучават православната религия в училище, тя получава нечестно предимство пред останалите“. Как ви звучи – сякаш не говорим за ценности, за морал, за вяра, а за чушки и домати – конкуренция трябвало. Получавала нечестно предимство религията, е мисъл, присъща за някой с мисловни дефицити, макар че и тези хора не са чак толкова скопени мисловно, колкото авторът (отново НПО активист) на този бисер.

Друг аргумент против е че подобно обучение: „накърнява фундаментални права“. Това умопомрачително съждение е точен цитат от петицията, пусната от активистката на БХК, Нещо повече, има омразна реторика, насочена срещу Църквата ни: „…дори да бъде предвиден свободен избор на изучаваната религия, задължителното религиозно обучение подронва облика на училището като водеща образователна институция, чиято мисия е да предоставя преди всичко съвременни научни знания.

Както и: -"Превръщането му в задължителен би било изключително опасна крачка в съвременното развитие на обществото ни като цяло." Разбирайте – религията е опасна, остаряла и ненужна.

А идеята на подобно задължително обучение не е да индоктринира (в какво всъщност – в добродетели ли, ако да – това е лошо ли?), а децата ще са възпитават в нравствени добродетели.

Интересно е обаче, че същите не са никак притеснени, че децата ни, и то крайно необратимо, са индоктринирани от чалгата, от социалните мрежи, от свободния достъп до вредни и опасни субстанции. Те са превърнати в едни консуматори, които трудно вече различават правилно от неправилно, добро от зло, филм от реалност.

Непрекъснато се говори за толерантност – нека ви съобщя една новина – по-толерантна религия от християнството няма! И не е необходимо разни активисти да пишат добре подплатени финансово стратегии, проекти или по темата, достатъчно е още от първите години в училище децата да бъдат запознати с добродетелите, произтичащи и от религията ни.

Няма никакво съмнение, че подобно поведение – както на всички скачащи агресивно срещу евентуалното въвеждане като задължителен час „Религия“ в училищата, така и на строежа на нови храмове (скорошен случай СОС), е поведение на антихристи, на сляпо следващи неолибералната патология, на платени апологети на все още властващия у нас наратив – срещу националното, срещу традиционното, срещу християнството.

Виктория Георгиева

Related posts

ООН: Около една трета от хората в ивицата Газа не са се хранили дни наред

Как дамите да разпознаят психопата още на първа среща

Дали на Тръмп не му остана друг избор освен да спретне един Майдан, за да приключи войната в Украйна?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече