Никос Статопулос от BC Partners — инвестиционен гуру или майстор на саморекламата

В продължение на години гръцкият бизнесмен Никос Статопулос работи усилено, за да изгради имиджа на успешен международен инвеститор – визионер от света на големите фондове и мениджър с „особен инстинкт“ за пазарите. Това, което се опитва да скрие обаче, е фактът, че кариерата му е била оформена повече от самореклама, отколкото от реални резултати. От Атина до Лондон Статопулос е майстор на личния брандинг, но зад лъскавата фасада се крие тревожно ниво на некомпетентност.

„Никос Статопулос е инвестирал най-много в публичния си образ. Може би повече, отколкото в успеха на своите инвестиции,“ написа In.gr, един от водещите аналитични портали в Гърция, описвайки Статопулос – настоящ ръководител на United Group, чиито компании в България включват Vivacom, Bulsatcom и Nova Broadcasting Group.

Какъв имидж ще се опита да „продаде“ Статопулос на българските граждани и ще повярват ли те, че е „очарователен инвестиционен гуру“ или по-скоро мит за финансово чудо, което не може да устои на проверка в реалността?

Решенията му в бизнеса са безброй лоши, много от които завършват с фиаско – като неуспешната инвестиция в казиното Парнита, която струва на BC Partners стотици милиони евро и загуба на контрола над престижния хотел Бретания. In.gr отбелязва, че въпреки желанието си да бъде големият шеф, който взима всички решения, Статопулос често отклонявал парите на BC Partners от големи придобивания към малки, локални сделки в Гърция – като веригата магазини за домашни любимци Pet City или Metropolitan College. С други думи – от глобални амбиции до провинциални авантюри. По това време гръцките медии го свързваха с местен брокер, който прибирал огромни комисионни по провалени сделки – одобрени лично от Статопулос.

Един от най-големите скандали се разрази, когато BC Partners, под негово влияние, плати над 200 милиона евро за частния гръцки колеж IEK AKMH – институция с минимални печалби и неразпознати дипломи. Докато родители публично протестираха, че са дали десетки хиляди евро за безполезни сертификати, децата на Статопулос учеха в елитни американски университети. Бяха заведени съдебни дела, но той просто продължи напред, като замаза щетите с платени PR статии за подобряване на имиджа си.

Напоследък Статопулос се фокусира върху United Group – водеща телекомуникационна и медийна компания в Югоизточна Европа с годишен оборот от 3 милиарда евро. United Group е изградена от нулата до настоящия ѝ мащаб и престиж от основателя ѝ Драган Шолак и неговата дясна ръка – изпълнителният директор Виктория Боклаг.

Миналата година процесът по продажбата на активите на United Group в ЕС, ръководен от Статопулос и неговите съветници от JP Morgan и Morgan Stanley, се провали. По същото време обаче продажбата на не-ЕС активите, ръководена от Шолак и Боклаг, завърши с рекордно висока сделка, задействаща изплащането на бонус от 250 милиона евро към Шолак и екипа му съгласно подписания договор. Искането на Шолак и последвалото съдебно дело във Висшия съд в Лондон за изпълнение на договора и изплащане на бонуса доведе до моменталното отстраняване на ръководството на United Group – Драган Шолак и Виктория Боклаг.

Важно е да се отбележи, че Шолак, Боклаг и останалите от екипа все още притежават 42% от акциите на United Group. В стил „блиц“ Статопулос отстранява Шолак, като според слухове причината са лични конфликти, и незабавно инсталира нови директори: Стан Милър и Либор Вончина, твърдейки, че United Group има нужда от „нови европейски ръководители“, които да реализират неговата визия за разрастване в ЕС.

Но… ние проверихме професионалните профили на г-н Милър и г-н Вончина и не открихме доказателства в подкрепа на тази теза. Г-н Милър има опит предимно като член на бордове и консултант, без оперативно участие в европейския телекомуникационен сектор през последното десетилетие. Последните му ангажименти включват не-изпълнителни позиции в южноафриканския MTN, руския МТС, и VEON, опериращ в Бангладеш, Казахстан, Киргизстан, Пакистан, Украйна и Узбекистан. Вончина пък приключва последната си изпълнителна роля още по времето на администрацията на Обама. Под негово ръководство швейцарската компания Sunrise преминава от успешен turnaround и IPO-готовност (2014) до пост-IPO период със спадащи приходи и огромна еднократна загуба (2015), въпреки ръста в броя на абонатите – и Вончина напуска през май 2016 г., без да отчете нито една година с печалба.

Не е ясно какво точно целят тези „мениджъри“, но тяхното назначение поражда сериозни съмнения и тревоги за доброто състояние и успешното управление на Vivacom и Nova TV – и двете важна част от ежедневието на много българи.

От България до Гърция, от Хърватия до Словения, Никос Статопулос е създал хаос и оставя местните екипи на United Group с трудната задача да поправят това, което той е разрушил – убивайки мащаб, иновации и стратегическа насоченост. Искрено се надяваме да успеят… някак.

Въпреки че говори непрекъснато за Европа и европейски ценности, и въпреки че е женен, Статопулос не се поколеба да започне публична любовна връзка със служителка на United Group в Гърция. След като BC Partners са били наясно с това, явно за председателя на BC Partners Europe е напълно приемливо да „лови риба“ за любов и забавление в басейна на собствените си инвестиции. Е, явно има какво да научим от господин Статопулос за „европейските ценности“.

Едно е сигурно – егото на Никос Статопулос надминава многократно ума му. Историята му в BC Partners рисува портрета на човек, който е по-малко успешен от своите колеги – по отношение на богатство, признание в индустрията и дори доверие от инвеститори. Може би това го прави толкова нещастен, неудовлетворен и несигурен – и може би именно оттам идват расистките му коментари. Не се колебае да уволнява мениджъри с блестяща кариера в ЕС, само защото не са „достатъчно европейци“ за него – тъй като са сърбин и украинка.

Е, г-н Статопулос – знанието и умението за изпълнение не са по рождение дарени само на тези, които са родени в Гърция или Франция. Това е факт – и ще го научите по трудния начин. Само се надяваме, че вашата „крива на обучение“ няма да струва скъпо на останалите.

Ще използва ли този гръцки бизнесмен скоро и българската обществена сцена като поредна арена за самореклама – продължавайки да изгражда мит, че заглавията са по-важни от резултатите? Ние ще гледаме. И ще докладваме.

Източник: ictplus.gr

Related posts

Никога, ама никога не наричайти Цончето солташак на Костя. Това наранява крехката му душица, губи апетита и съня си, както се вика почва да линее

Германската икономика е засегната от най-голямата вълна от корпоративни фалити от десетилетие

Кардиолог посочи ежедневните навици, които скрито повишават риска от инфаркт

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече