Подадох сигнал месеци преди инцидента: Гражданин опроверга КЗП за ситуацията с репатрирането

Катастрофата на АМ "Тракия" край София, при която водач пострада тежко, а неговият внук трябваше да плати 800 лева за репатриране за няколко километра, разбуни духовете в страната. Случаят възмути обществеността и изведе на преден план справедливото оказването на подобен тип услуги в моменти, когато потърпевшите са изпаднали в беда.

На този фон, след бурните реакции, Комисията за защита на потребителите (КЗП) обяви, че започва масови проверки на всички фирми, предоставящи услугата репатриране. От организацията допълниха, че "към настоящия момент няма постъпили други жалби, свързани с цените на услугите за репатриране на автомобили.".

От своя страна собственик на компания, оперираща в бранша, излезе с коментар по темата в социалните мрежи, поставяйки наболели въпроси.

Енчо Андонов заявява в позицията си, че "проблемът не е нов и за него вече е било официално сигнализирано от мен месеци преди този инцидент. Мъжът отбелязва, че още в началото на годината е подал сигнал до КЗП и други институции за ситуацията в бранша, като е описал и различни случаи на злоупотреби.

"На 13.01.2025 г. подадох сигнал до КЗП, в който подробно описах случаи на злоупотреби, липса на регламентирани цени, некоректни практики и работа на сивия сектор в бранша. Отговорът, който получих от КЗП, бе, че „контролът се осъществява от други компетентни органи“ и че те нямат основание да предприемат действия", твърди Андонов. Вчера от Комисията за защита на потребителите уточниха, че не регулират цените, но следят за това потребителят да бъде уведомен предварително за стойността на услугата.

До Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА) той е оправил и запитвания за лицензирането на компаниите, които имат право да осъществяват подобен тип дейност. По думите на Андонов той не е получил "конкретна реакция, проверка или обратна връзка за предприети мерки."

"С други думи – и КЗП, и ИААА, и други институции с контролни функции бяха надлежно уведомени, но не направиха нищо. Това е недопустимо и показва, че днешният „изненадващ“ инцидент е просто резултат от дългогодишна липса на контрол и институционална безотговорност. И въпреки всичко, КЗП си позволява публично да заяви, че „до момента не са постъпвали други сигнали“. Това е невярно. Притежавам пълната писмена кореспонденция, включително входящия номер и официалния отказ от проверка", твърди Андонов. От своя страна КЗП обявиха, че не регулират цените, но следят за това потребителят да бъде уведомен предварително за стойността на услугата.

Той използва трибуната на популярна грубата "Катастрофи в София", за да отправи различни въпроси към отговорните институции.

"Защо институциите, които трябва да контролират този сектор, отказват да действат при подадени сигнали? Защо КЗП публично заявява, че няма сигнали, при положение че има официално регистрирани? Кой носи отговорност за това институционално прикриване или игнориране на реален проблем, довел до ощетяване на десетки, ако не и стотици потребители?", пита Андонов.

Мъжът отбелязва, че работи при ясни условия, цени и лиценз. И заявява, че не може мълчи, "когато нелегитимни фирми без регистрация, без документи и без ценоразпис злоупотребяват с доверието на хората".

"Проблемът е системен. Но той може да бъде решен – ако има воля", заключава гражданинът.

Вижте и целия сигнал по темата, публикуван от Енчо Антонов:

"Уважаеми журналисти и граждани,

Обръщам се към вас като управител на фирма, извършваща законна и регламентирана дейност в областта на пътната помощ – „ЕС О ЕС Ауто“ ЕООД. Повод за това писмо е широко разпространеният случай с младежа, останал сам след катастрофа на автомагистрала „Тракия“ и таксуван с над 800 лв. за репатриране на автомобил на едва 5 километра. Случаят предизвика обществена реакция и доведе до изявление от страна на Комисията за защита на потребителите (КЗП), че ще бъдат извършени масови проверки на фирмите, предлагащи такава услуга.
Но това, което не беше казано от КЗП – и което е особено важно – е, че проблемът не е нов, и за него вече е било официално сигнализирано от мен месеци преди този инцидент.
На 13.01.2025 г. подадох сигнал до КЗП, в който подробно описах случаи на злоупотреби, липса на регламентирани цени, некоректни практики и работа на сивия сектор в бранша. Отговорът, който получих от КЗП, бе, че „контролът се осъществява от други компетентни органи“ и че те нямат основание да предприемат действия.
Паралелно с това, сигнализирах и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА) – органът, който по закон отговаря за контрола върху лицензирането, регистрацията и дейността на фирмите за пътна помощ. И оттам не получих конкретна реакция, проверка или обратна връзка за предприети мерки.
С други думи – и КЗП, и ИААА, и други институции с контролни функции бяха надлежно уведомени, но не направиха нищо. Това е недопустимо и показва, че днешният „изненадващ“ инцидент е просто резултат от дългогодишна липса на контрол и институционална безотговорност.
И въпреки всичко, КЗП си позволява публично да заяви, че „до момента не са постъпвали други сигнали“. Това е невярно. Притежавам пълната писмена кореспонденция, включително входящия номер и официалния отказ от проверка.
В тази връзка задавам следните въпроси пред всички вас, медиите и гражданите:

Защо институциите, които трябва да контролират този сектор, отказват да действат при подадени сигнали?
Защо КЗП публично заявява, че няма сигнали, при положение че има официално регистрирани?
Кой носи отговорност за това институционално прикриване или игнориране на реален проблем, довел до ощетяване на десетки, ако не и стотици потребители?

Моята фирма „ЕС О ЕС Ауто“ ЕООД работи открито, с ясни условия, цени и лиценз. Затова не мога да мълча, когато нелегитимни фирми без регистрация, без документи и без ценоразпис злоупотребяват с доверието на хората – при пълното бездействие на държавата.
Призовавам всички медии, следователи и общественици:

Да поискат публичен отговор от КЗП и ИААА – защо не са реагирали по подадения сигнал?
Да бъде направен одит на действията (или бездействията) на институциите по отношение на сектора „пътна помощ“.
Да се разследва връзката между някои от тези фирми и евентуална институционална протекция.

Проблемът е системен. Но той може да бъде решен – ако има воля.
Истинската защита на потребителите не идва със задна дата. Тя идва с работа, навременни проверки и отчетност от онези, които са длъжни да действат, когато бъдат сигнализирани.“

https://glasnews.bg/

Related posts

Иван Таков на 1 май: През последните над 100 години класовият конфликт никога не е бил по-изострен от днес

Ти си гений, Васе! С един замах ще реши проблемите с паркирането в центъра на София

Тийнейджър с електрическа тротинетка помете майка и дете в Бургас

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече