Подгответе поне хилядарка за седмица на море

Макар морската почивка да е много очаквано, с всяка изминала година, тя става все по-скъпо и по-скъпо удоволствие. Дори при най-елементарни и свити разходи, на ден са нужни поне 200 лева джобни, за да си платите обяда и вечерята, плюс някоя и друга разхладителна напитка близо до брега. Сметката е толкова, ако сте двама, но при калкулация на сумата за семейство с едно или две деца, крайният резултат е повече от обезсърчителен.

Въпросната сума ще ви е нужна, ако не сте избрали пакет олинклузив и ако трябва да плащате храната и напитките, като естествено, въпросните 2 стотачки няма как да стигнат за маса в скъпи заведения.

Естествено, обедите и вечерите са най-големият разход, като се има предвид сериозното увеличение на цените на всички продукти и качените цифри в менютата. Един обяд в съвсем среден клас крайбрежно заведение ще излезе около 70-80 лева за двама в случай че се поръчат салати и основно ястие и не се пие повече от бира-две. Някои заведения все пак дават обща цена за обедно меню и там е по-щадящо например пълнени чушки, супа и бира, струват около 22-23 лева. Ястията за обедното меню обаче умишлено се готвят в малко количество, за да свършат бързо и да се поръчва от по-скъпите блюда в менюто. Така че, ако ще целите обедните оферти, бързайте да сте навреме в кръчмата, защото няма да се доредите за тях. От това се оплакват туристите, решили да минат по-тънко, пък и на готвено по заведенията.

Вечерята е по-тежка гвардия – там сметката винаги е над 100 за двама, а колко над 100, зависи от поръчката и от нивото на заведението. Естествено, на вечеря двама може да платят и 300 лева, ако решат да се поглезят с морски вкуснотии, изискани салати и качествена бутилка бяло вино или все по-предпочитаното розе. Пропуснахме закуската, тъй като не всеки хапва сутрин, а кара просто на чаша кафе с плод. Ако обаче сте от хората с добър апетит по зори, пригответе не по-малко от 15-ина лева за двама, дори да я карате на банички и понички, защото цената на тези народни печива хич не е ниска. 5 лева струва баничка с малък айрян, поничката на плажа върви твърдо по 5 лева, а топлите мекици, които са предпочитани от много туристи, струват не по- малко от 2,50 – 3 лева за бройка по курортите.

В заведенията пък три мекички с малко сладко и троха сирене вървят по 12-ина лева. Чаша кафе също вече е малък лукс – цената му е между З и 6 лева.

Разбира се, почитатели на цаца и картофки я в някое плажно бистро, я направо на плажа в картонени кутийки винаги има. Лошата новина е, че и цацата вече си стана разход. Най-евтината рибка върви между 8 и 12 лева за порция. Картофките пък струват 6-7 лева без сирене. Вкусната топла царевица, придружена от остроумна реклама от продавачите по плажа, вече не слиза под 5-6 лева на кочан, така че и това вече не е евтино удоволствие. В магазините суровият кочан пък върви между 1.50 и 2 лева за брой, но трябва да се свари или изпече на скара.

Не е за пренебрегване за джоба и задължителният за лятото сладолед. Не е проблем, ако тръгнете да купувате на бройка от фризера – там фунийките вървят между 2.50 и 5-6 лева за най-скъпите, които имат в добавка шоколад, какао или плодове. Но ако взимате насипен, от улична количка, тогава пригответе по над 3 лева за 100 грама, така че 2-3 топки от леденото лакомство ще ви излязат поне 6-7 лева.

Разхлаждащите коктейли са си лукс – и безалкохолни, и с комбинация от различни видове алкохол по заведенията. Масово консумираният „Аперол шприц” няма да ви излезе под 12-13 лева, други миксове с водка или мартини пък надскачат и 15 лева за чашка. Ако пък заведението, в което сте поседнали на чашка с чадърче, е по-висок клас, пригответе си 20-ина лева за едно питие.

Българите, избрали бюджетна ваканция, обикновено компенсират липсата на достатъчно средства с пазаруване от магазините в морските комплекси и все по-често обядът се провежда на плажа, където се носят продукти и се похапва под чадъра.

Част от спестовниците си носят или направени предварително сандвичи или пък комбинират разрязани зеленчуци със сирене и кашкавал. Така, разбира се, излиза доста по-тънко, но не съвсем. Да припомним, че магазините по морето, дори в най- затънтените комплекси, имат сериозна надценка и цифрите са по-високи отколкото и в най-добрите магазини в София.

Средната надценка на магазинчетата край брега е 20-30%. И помнете – колкото по-отдалечени са магазинчетата от големия град, толкова по-скъпо продават. Това не важи за хранителните вериги. Ако сте в голям морски комплекс и имате хипермаркет наблизо, удряте бинго, защото цените са едни и същи навсякъде. Това е и начинът наистина да спестите от парите за храна. Неслучайно повечето големи вериги вече имат обекти в Созопол, Царево, Приморско, Несебър и дори Слънчев бряг.

Ако включим в летуването и платени плажни аксесоари, сумата за почивка набъбва още – средно поне 20 лева трябва да приготвите за сянката на плажа, като на места сумата е и по-голяма. Най-често в пълния пакет чадърът и шезлонгът са включени в сметката. На някои наши плажове пък хората предпочитат да си носят собствени аксесоари, за да не плащат поне за това. И тогава общата сметка излиза малко по-тънка.

Цената за чадър и шезлонг на централния плаж в Созопол например е 7 лева. Така за комплект два шезлонга с чадър трябва да приготвите 21 лева

Малко по-евтино е на плажовете във Варна и Бургас, където ще ви стигнат 12-15 лв. Вече разпространена практика е на някои плажове на юг заведенията да предлагат сянка и шезлонги или барбарони срещу консумация от бара.

Не си мислете обаче, че ще си вземете една вода или едно кафе и срещу това ще получите чадър и шезлонг. Почти навсякъде има минимална сума, която трябва да направите – например 20 лева сметка, за да ползвате чадъра и барбароните през целия ден. Тази практика тръгна от гръцките плажове, където предлагат удобствата срещу консумация в рамките на някаква сума.

Източник: Уикенд

Related posts

Нека събудим заспалото чиновничество и  безхаберната управляваща клика, която ляга и става с плач на чужди гробове, но не се сеща за собствения си народ и държава

Военни хеликоптери участват в гасенето на пожара край Рилския манастир

Андрей Ковачев: Мицкоски наложи вето на европейската интеграция на Северна Македония

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече