Поетесата легенда Маргарита Петкова: Храня се само веднъж на ден, но не гладувам

Маргарита Петкова е автор на незабравими стихотворения, някои от които са превърнати в хитови естрадни песни – „Иване, Иване“, „Само за жени“, „Болката отляво“, „Нова година“, „Бог се роди, Коледо“, „Балкански синдром“. Работила е и с Васил Найденов, и с Тони Димитрова, и с други звезди, но най-много нейни творби е изпяла Богдана Карадочева. Със съпругата на композитора Стефан Димитров са първи приятелки повече от три десетилетия и постоянно са в контакт помежду си.
На 21 февруари знаменитата поетеса стана на 69 години. Рожденият й ден

– Г-жо Петкова, на 21 февруари станахте на 69. Празнувахте ли, или решихте да отложите купона за 2026 година, която ще е юбилейна за вас?
– Като дете очаквах с нетърпение рождения си ден, но във времето това се промени. Сега не го отбелязвам кой знае как. На 21 февруари си седяхме кротко с мъжа до мен – Максим. Той пиеше вино, а аз – безалкохолно. Хапнахме си сирена и гледахме филми. Отбелязах рождения си ден през 2025-а като ден промоция – нали само тогава навършвам 69години. Приемам всеки ден, дори и неудачен да е той, като празник. Не планувам нищо предварително, затова не мога да кажа отсега какво ще бъде на 70-годишния ми юбилей.

– За какво мечтаете?
– Нямам мечти, а цели. На можем да мислим как да си наредим живота, без да знаем какво ни очаква. Основен принцип ми е: „Нищо предварително. Тоест човек трябва да живее не според перспективата, а според ситуацията. Перспективите невинаги могат да бъдат управлявани, а ситуациите се налага да ги приемаш и гледаш да ги обърнеш така, че да са по-поносими за теб. Ще дам един пример. Започнахме да правим ремонт вкъщи със синовете ми. Отидохме да купим маса за кухнята. Единият син хареса стабилна, голяма и хубава маса. Взехме я. Дъщеря ми замина за Англия, разболя се и почина. Зет ми с двете деца остана на Албиона. Малкият ми син също е там. Големият се ожени и не живее при мен. А голямата масата си стои в кухнята и се чудя как да я заобикалям.

– Кога Ви е било най-трудно през вашите 69 години?
– Не се оплаквам от живота си изобщо. Всеки ден благодаря и за меда, и за жилото, всичко ни е урок. С големия ми син си имаме такъв лаф „Няма лесно, мамо!“. През 2000 г. без работа с три деца у дома, беше тежко, но не съм била само аз така. Успяхме да се справим, ядяхме макарони със захар и сирене. Децата ми бяха около мен, не се сърдеха и не капризничеха. Работех на а парче, пишейки текстове, и когато имаше пари, си купувахме банани. Трудно ми е било, когато съм се справяла с болестта на дъщеря ми Надежда (починала от рак на 9 юни 2019г. – б.а.). Трябваше да поема на гърба си не само моето страдание, но и нейното, и това на децата й и синовете ми. Но успях и тогава

– Какъв е размерът на пенсията ви?
– Беше 601 лева, но след увеличението от миналата година стана 665 лева. Парното ми за януари е 498 лева. Не се оплаквам в никакъв случай, има хора и с по-малки пенсии. Винаги успявам да се справя на магия.

– Как успявате да се справите, ако парите отиват предимно за парно?
– Успявам, нямам претенции към храната. Не пазарувам това, което купуват другите хора – продукти като месо и сирене. Ям плодове и зеленчуци, които в момента са скъпи, но за сметка на това ги консумирам само вечер. Не гладувам, просто така съм се нагласила. Когато имам кисело мляко, животът е прекрасен, но не дробя. Не съм типичният възрастен човек, защото още не съм възрастна.

– Надявате ли се на персонална пенсия от правителството?
– Не чакам нищо. Малко съм като бившия ни премиер Стефан Стамболов, който пише: „Не щеме ний богатство, не щеме ний пари…“. Никога няма да изпитам желание да ме отличат с нещо. Мисля, че има много хора, които са по-достойни и по-заслужили от мен, а и не са само в артистичните среди.

– Как сте със здравето?
– Да чукна на дърво, сприятелена съм с диабета си. Другаруваме си, живеем си заедно. Обаждат се някои кокали, но това е съвсем нормално за моята възраст. Не се чувствам на 69 години и засега моето тяло се подчинява на духа ми.

– Работите ли по нещо ново?
– Преиздадох пълния вариант на „Шест етажа без асансьор“. С издателя ми Пламен Тотев имаме намерение да направим същото и с „Болката отляво“ – една книга, която хората продължават да искат. Новото издание ще е преработено и може би ще наблегнем на обяснителните ми бележки – тоест ще е по-пикантно-

– Очаквахте ли през 2000 г. песента „Болката отляво", на която сте автор на текста, да стане такъв голям и вечен хит?
– Благодаря на Васил Найденов, който изпълни, „Болката отляво“ като звяр, а продължава да я пее толкова хубаво и до днес. Дебело искам да подчертая, че за да стане такъв хит песента, заслугата е на композитора Стефан Димитров. Без музиката му, върху която аз хвърлях думички, нищо нямаше да се получи. Успехът на всички песни по мои стихове се дължи най-вече на Стефан. 90% е неговият принос, само 10% – моят. Често двете с Богдана Карадочева си се майтапим. Тя казва: „Вие нали сте творци? Аз съм си изпълнител”.

– С Богдана Карадочева работите ли върху нова песен?
– На премиерата на новото издание на книгата ми „Шест етажа без асансьор” Богдана ме закле да се видим много скоро и да започнем да работим по следващата ни песен. Ще запретнем ръкави и ще има още много от нас.

– Кой пръв ви нарече Кралицата на българската поезия?
– Това ми го измисли Евтим Евтимов. Много добър човек и огромен творец. Със сина му Венко Евтимов бяхме колеги в университета. Оттам се познавах отлично с Евтим, който винаги имаше бащинско отношение към мен. Все казваше по нещо хубаво на хлапето, което се опитваше да пише стихове.

– Преди 40 г. Ви приписаха авторството върху акростиха „Долу Тодор Живков", който излезе във в. „Пулс“. Имахте ли големи неприятности?
– Цялата тази история беше много на дребно. Според мен беше насочена срещу вестник „Пулс“, а не конкретно срещу мен. Тогава вестника го пое Борислав Геронтиев – значително по-млад от предишния главен редактор Божидар Божилов. Явно целта беше да се постигне една стагнация спрямо младата литература. Никой не е оказвал върху мен и семейството ми някакъв натиск.

– Твърди се обаче, че сте били заплашвана…
– (Смее се.). Да, двама-трима колеги „писатели“ ми казваха да гледам да не ме блъсне някоя кола. Това беше смешно за мен. Знаех, че не съм аз авторът, и оттам нататък нямаше проблем за мен. Веднъж ме извикаха на разговор с оперативни работници. Единият от тях ми каза: „Вижте, ние знаем, че не сте вие, но сме длъжни да снемем показания”. Не съм била репресирана. На всички беше ясно, че не мога да пиша толкова слаби стихове. И до днес половин България ме смята за дисидент. Като отида в някой по-затънтен български град, ми казват: „Вие сте написали акростиха! Винаги отговарям: „Не, ако аз му бях авторът, щеше да е хубаво стихотворение, което влезе и в учебниците!“. През 1988 г., когато случаят с акростиха беше вече поотшумял, се проведе конференция на младите литературни творци. Тодор Живков нарочно дойде да се снима с мен. Беше ми припомнено коя съм и той си проправи сам път в тълпата, за да ме приближи. Хвана ме за ръката и прикани насъбралите се журналисти: „Хайде, снимайте, снимайте!“. След това имаше маса, на която седнахме за вечеря. Живков ми намигна леко и заяви: „Ние знаем как стоят нещата!“.

– Били сте много артистична на младини и близките ви са мислели, че ще станете актриса. Съжалявате ли, че не поехте по този път?
Не. Така или иначе имам три Оскар-а в този живот – трите ми деца. Нямам характер на актриса и тази работа определено не е за мен. Не мога да играя по чужда свирка, пък била тя и режисьорска. Играя само по собствената си.
Източник: Уикенд

Related posts

Украйна е по-близо до смъртта – Депутатите бягат в чужбина – Фронтов колапс

Ето как изглежда един български пожарникар след часове борба с огнената стихия

Плащаме на бегълците от Украйна хиляди левове. За хеликоптери за гасене на горски пожари пари обаче няма!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече