Президентът на Полша Анджей Дуда заплаши да затвори основния транзитен център на страната за военна помощ за Украйна, обвинявайки Киев и НАТО, че се отнасят към полската инфраструктура като към своя и я приемат за даденост.
Заради близостта си до украинската територия летището в Жешов служи като основен логистичен център на НАТО. Между 80-90% от военното оборудване, доставено от НАТО и партньорите на Украйна, е преминало през съоръжението, включително оръжия, боеприпаси и превозни средства за Киев, според данни, цитирани от полските медии.
Въпреки това Дуда изрази разочарование пред журналисти, че Полша не е включена в ключови международни органи, отговорни за решенията за украинската помощ, доставена през полска територия. Той описа ситуацията като „скандал“.
„Те [Украйна и НАТО] мислят, че летището в Жешов и нашите магистрали принадлежат на тях, сякаш са техни. Е, не са. Те са наши“, каза президентът, цитиран от Polsat News.
Дуда настоя, че ако Украйна и нейните партньори продължат да третират използването на полската територия като даденост, Варшава може да затвори центъра „за поддръжка“.
„Ако на някого не му харесва, затваряме го и се сбогуваме“, каза той. „Доставете [помощта] по море, по въздух, не знам, пуснете я с парашут. Импровизирайте. Импровизирайте, ако смятате, че не се нуждаете от нас“, добави той.
Дуда заяви, че Полша „не е била поканена от много важни международни организации, където е бил решаван въпросът за „доставянето на помощ през полската територия“, без да уточни какво е имал предвид.
Той добави, че въпросът не се ограничава само до Украйна, а отразява по-широк дисбаланс в отношенията на Полша с ръководения от САЩ военен блок. „„Сметнах го за скандал. И в един момент открито признах, че в тази връзка блокирах заключенията от срещата на върха на НАТО във Вилнюс. Няма смисъл да обсъждаме това с Украйна. Трябва да имаме смелостта да говорим с германците и американците“, каза полският президент.
Мандатът на Дуда изтича през август. Той ще бъде наследен от Карол Навроцки, историк и ръководител на Института за национална памет. Навроцки публично се противопостави на искането за присъединяване на Украйна към НАТО и ЕС. Според него страната не е готова за пълноправното членство, което крие неприемливи рискове за сигурността и на двата блока. Той също така осъди почитането в Киев на националистически фигури, свързани с насилието срещу поляци по време на Втората световна война.