Проф. Даниела Бобева: Има разлика в цените. Да насърчим добросъвестните търговци!

"България остава страната с най-нисък публичен дълг. По данни на Евростат инфлацията у нас е малко над средната за ЕС. Нещата не изглеждат толкова зле, но политическата дискусия е много изнервена, понякога и агресивна".

Това обясни пред БНР проф. Даниела Бобева, финансист, преподавател и бивш вицепремиер.

Тя не е съгласна с идеята за въвеждане на тавани на цените.

"Да контролираме какво се случва в предприятията. Това ми напомня за период, от който отдавна сме се отрекли. Видяхте колко трудно се върнахме към нормалното ДДС, след като то беше намалено".

Проф. Бобева посочи в предаването "Неделя 150" основните причини за покачването на цените.

"Първо–заведенията за обществено хранене, вторият сектор е този на културата, третият-туристическите пътувания. Всичко това от година и половина се движи нагоре и бута инфлацията. Хранителните стоки не са основеният двигател".

Сега сме в момент, когато има огромна разлика в цените и трябва да насърчим онези търговци, които са по-добросъвестни, апелира тя.

Има и туристически фактор, който влияе върху цените, обясни експертът.

"Всяка година от началото на юни има покачване, което се дължи на по-голямото търсене. Очакваме около четири милиона туристи, които са склонни да потребяват повече".

Друг фактор е лекото покачване на цените на енергията, отбеляза проф. Бобева.

"Нямаме срив на икономиката. Тя расте по-бързо, отколкото средноевропейската. Имаме стоки, които не се покачват.

Доходите се покачват. Но не толкова бързо през тази година, колкото през миналата".

Докато бизнесът сам не разбере, че спекулативното покачване не е полезно за него, а е вредно, ние няма да успеем да овладеем цените, обобщи финансистът.

Най-разумната политика е по-бавно да бързаме с доходите, за да може да стабилизираме финансите си, обясни проф. Бобева.

"Надявам се реформата в публичните финанси да не е свързана с покачване на данъците, а по-скоро с ефективността на използването на приходите".

Тя коментира покачването на кредитния рейтинг на страната ни от три рейтингови агенции.

"И преди това повишение имахме най-високият кредитен рейтинг сред всички страни, които ни обграждат. Покачването беше обещано още преди една година, когато беше ясно, че напредваме с подготовката си".

Когато правителството направи нова дългова емисия през миналата седмица, имаше повишен интерес към нея, обясни тя ефектите от случилото се.

"На фондовата борса има растеж на инвестиции".

Очаквах рейтингът ни да се вдигне не с една, а с две степени, добави обаче тя.

"Ние имаме една от най-добрите макроикономически рамки в ЕС, но политическата част, нестабилността на институциите, лошото ръководство на някои от най-важните сред тях, съдебната система, кризата ни пречат да излети икономиката.

Рейтинг се дава и се взима. Може и да ни се понижи, ако продължаваме да неглижираме реформите в съдебната система и функционирането на институциите".

Избягваме темата за митата на Тръмп, но това ще е един сериозен шок върху нашата външна търговия, посочи още коменитира проф. Бобева.

"Да изчакаме да видим какви ще са окончателните решения за митата. Министерството на икономиката работи върху оценките на тези ефекти и по мерки за смекчаване на удара".

Предизвикателствата пред нас далеч надхвърлят еврото и еврозоната, обясни бившият вицепремиер.

Добра новина е вторият транш по ПВУ, който ще облекчи леко публичните ни финанси и ще насърчи малко инвестициите, обясни Бобева.

Няма нещо, което може да ни попречи да влезем в еврозоната, заяви тя.

bnr.bg

Related posts

Лекари от Военна болница прибират от 5000 до 30 000 за подмяна на кръвни проби

Какъв рушвет плати пияната фолкаджийка Дебора, за да спаси колата си от конфискация?

По 1 млн. лв. дневно е печелила нелегалната цигарена фабрика на издирвания Паскал

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече