Проф. Пимпирев: Сътрудничеството между България и Турция на Антарктида има голямо бъдеще

Сътрудничеството между България и Турция на Антарктида ще продължи все по-задълбочено и има голямо бъдеще. Това каза в интервю за БТА проф. Христо Пимпирев.

България е една от 11-те страни от ЕС, която притежава база на Антарктида. Междувременно страната ни се превръща все повече в един регионален център по отношение на дейностите на Антарктида, каза още пред БТА ученият.

Проф. Пимпирев заедно с Иглика Трифонова в края на миналата седмица представиха в националния пресклуб на БТА книгата „Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия“. Ден по-рано българското посолство в Турция съвместно с Турския съвет за научно-технически изследвания (ТЮБИТАК) представи изложба, проследяваща сътрудничеството между България и Турция в областта на полярните изследвания.

В отговор на въпрос дали България планира задълбочаване на сътрудничеството с Турция на Ледения континент, като се има предвид и фактът, че в последните години Турция инвестира много в тази дейност, проф. Пимпирев посочи, че началото, положено преди малко повече от десет години с подписването на споразумение за сътрудничество с Турския полярен институт, ще продължи още по-задълбочено.

Особено много ни радва фактът, че Турция има много сериозни намерения за изследвания на Ледения континент, а също така отделя много голямо внимание за приобщаване на младите хора – на учениците, студентите. Освен това и много учени с високи постижения в техните области отиват на Антарктида и работят заедно с българските учени, което води до съвместни публикации и то в много високо реномирани научни издания, като например изданието „Lithos“, което е за геология. Там има публикувана статия на турска изследователка и българина доц. Стефан Велев. Двамата имат съвместна публикация, която е много високо оценена от ерудирана комисия, за да бъде публикувана. Така че нашето сътрудничество е не само в логистиката и обмен на учени, то дава и практически резултат, който е оценен от световната научна общественост, каза проф. Пимпирев.

Явно нашите усилия да работят все по-класни учени заедно дава своя резултат, посочи той, като изтъкна и значението на сътрудничеството между двете страни и в сферата на логистиката.

Имаме научно-изследователски кораб, носим материали за техните две постройки, които те имат на о-в Хорсшу (Horseshoe), техни учени продължават да работят на нашата полярна база, както и наши работят на о-в Хорсшу, използват техния кораб, който те наемат от Чили всяка година. Пробив в друга насока е фактът, че наш учен участва в тяхна експедиция в Арктика – през август. Ние не можем да се похвалим с толкова експедиции до Арктика, колкото имат турците. По този начин ние пък разширяваме присъствието си в Арктика, т.е. обхващаме полярните региони, благодарение на чудесните ни връзки с турските полярници. Така че има голямо бъдеще сътрудничеството с нашите съседи, при това отношенията помежду ни са изключително приятелски и с удоволствие ще им помогнем и те да получат пълноправен статут в някои от важните антарктически институции, най-важната, разбира се е Консултативното съвещание на антарктическия договор, където те са асоцииран член, а ние сме пълноправен член. Съответно приемането на всяка страна става с консенсус, така че там ще окажем лобизъм за тяхната страна. Хубаво е, когато сме заедно с наши съседи в такива реномирани международни институции, защото си помагаме взаимно, посочи проф. Пимпирев.

Той каза, че има планирани и важни съвещания на световните антарктически организации, като през 2028 г. в България се предвижда да се проведе голяма конференция на Научния комитет за антарктически изследвания (SCAR) в София. По същото време трябва да се проведе и Съветът на мениджърите на националните антарктически програми – също важна организация.

Разбрали сме се с тях и вече е решено на международно ниво Съветът на мениджърите да бъде в Истанбул. Така че съвместно ще организираме две много важни международни събития за Антарктида по съседски, изтъкна проф. Пимпирев, като добави, че на всички държави им е много удобно, защото двата града са много близо.

Аз също съм много доволен, защото участваме заедно в организацията на такива международни прояви, посочи той.

На въпрос какво може да разкаже проф. Пимпирев за съвместните дейности на българските антарктици с полярници от други държави той каза, че сътрудничеството с други страни е изключително „широко и пъстро“.

Работили сме с учени от цял свят – от Съединените щати, Япония, Австралия, Южна Корея, почти всички страни от Европа. България е една от 11-те страни от ЕС, която притежава база на Антарктида. Това я слага в челната десетка на Европейския съюз, т.е. в полярните изследвания сме начело. Имаме съвместни изследвания и с Аржентина, Чили, Бразилия, но преди всичко с Европа. Напоследък все повече се превръщаме в един регионален център (на Балканите), защото тази година с нашия кораб и в нашата база работи първата черногорска учена – професор по морска биология. За първи път дадохме възможност да се организира гръцка експедиция с участието на две дами, посочи Пимпирев, като добави, че междувременно доста екзотични страни, включително Обединените арабски емирства, стават антарктически, имат представители в изследването на Антарктида и в много случаи това е благодарение на българските антарктици.

По отношение на 33-ата българска експедиция до Ледения континент проф. Пимпирев каза, че тази експедиция трябва да завърши на 12-и април в пристанище Варна.

Имаме съвместни планове с турската страна на път за България научно-изследователският кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ да се отбие на посещение на добра воля във военноморски център на НАТО в Истанбул. Това ще бъде много силен знак, тъй като там ще отиде един научно-изследователски кораб, изследващ най-мирния континент на Земята, и ще се срещнем с нашите съседи, които изследват Антарктика, каза ученият.

В отговор на въпрос какви проекти е планирано да реализират българските антарктици в рамките на тази експедиция проф. Пимпирев отговори, че трябва да бъдат осъществени 11 проекта.

По тях вече се работи, така че очакваме доста добри резултати, реализират се проекти в сферата на биологията, микробиологията, астрономията (изследва се слънчевата активност). Разширяваме обхвата на изследванията. Имаме много проекти, свързани с адаптирането на човешкия организъм към тези трудни условия, каза Проф. Пимпирев.

Също така на острова се заснемат и филми. Имаме един екип, който е спечелил субсидия от Националния филмов център. Имаме и планирано заснемане на филм за „Нешънъл джиографик". Имаме общообразователна програма, която да покаже не само на българската общественост, а и на света какво правят българите на Антарктида, добави антарктикът.

На въпрос дали има ново оборудване на българския кораб "Св. св. Кирил и Методий" в рамките на сегашната експедиция проф. Пимпирев каза, че на научно-изследователския плавателен съд се правят научни изследвания, но за съжаление на този етап оборудването все още е базово.

Имаме две лаборатории с най-необходимото за подпомагане на научните изследвания, но целта ни е все по-съвременно да се оборудва корабът. Затова имаме много тесни връзки с Германския полярен институт „Алфред Вегенер“. Имаме уверение, че скоро ще започнем съвместни проекти, посочи ученият.

bta.bg

Related posts

ЮДОБРОЕЦ

Забравихме ли за Априлското въстание?

Христос Воскресе!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече