Официални представители на Конго заявиха, че гледат оптимистично на възможността следващия месец с Вашингтон да бъде сключено споразумение, което да осигури американски инвестиции в добива на критични минерали и да сложи край на подкрепяната от Руанда бунтовническа дейност в източната част на страната, съобщи в. "Файненшъл таймс", предаде БТА.
САЩ се надяват да си възвърнат позициите в минния сектор, в който Китай се очерта като доминираща сила, откакто през 2008 г. Пекин сключи с Киншаса сделка за милиарди, осигуряваща достъп на китайски компании до конгоански мини в замяна на изграждането на инфраструктурни съоръжения.
Министърът на минното дело на Конго Кизито Пакабомба заяви пред в. "Файненшъл таймс", че подготвяното споразумение със САЩ ще помогне за "диверсифициране на партньорствата" и ще намали зависимостта на страната от Китай при експлоатацията на огромните ѝ минерални богатства.
Сделката също така може да положи основите на сътрудничеството между Конго и съседните ѝ държави, включително Руанда, в областта на износа и обработката на метали. Руанда обаче няма да бъде допусната до участие в търговията на Конго с минерали, докато бунтовниците от въоръжената групировка М23 (Движение "23 март") не се изтеглят от обширната територия, която окупираха през януари, казват официални представители.
Правителството на президента на Руанда Пол Кагаме отрича да подкрепя М23, но същевременно твърди, че неговата армия се защитава от враждебни сили. Руанда отдавна е обвинявана, че използва несигурността по границата си като димна завеса, за да може да ограбва конгоанските ресурси, включително злато и колтан, който се използва в производството на мобилни телефони.
Руанда вижда в преговорите между Конго и САЩ възможност да узакони достъпа до конгоанските ресурси и да привлече американски инвестиции за разширяване на металопреработвателната си промишленост.
fakti.bg