Северна Македония желае да обсъди с България въпросите, които блокират пътя й към членство в Европейския съюз, по време на срещата на върха на НАТО следващия месец и се надява на тази среща да присъстват и висши служители на ЕС и НАТО, заяви министър-председателят Християн Мицкоски, съобщи Ройтерс.
Член на НАТО, Северна Македония стана кандидат за членство в ЕС през 2005 г. и започна преговори за членство през 2022 г., но разговорите зациклиха поради възраженията на съседна България по отношение на историята и езика.
България иска Северна Македония да признае българско малцинство в конституцията си, което националистическото правителство на Мицкоски отказва да направи.
"Готови сме да разговаряме, да проведем двустранни разговори на ниво партньорски отношения в рамките на Алианса на НАТО", заяви Мицкоски на пресконференция в столицата Скопие, проведена заедно с топ дипломата на ЕС Кая Калас.
"Всеки, който иска да помогне, ние сме готови да разговаряме с него", каза той на въпрос дали правителството му би приело външно посредничество по въпроса.
Калас, която пристигна в Северна Македония в рамките на пътуването си в региона на Западните Балкани, похвали домакините за това, че се придържат към общата европейска политика за сигурност и външна политика и допринасят за регионалната сигурност като част от мироопазващите сили на ЕС EUFOR в Босна и Херцеговина.
"Моето послание днес е да се придържаме към курса и да предприемем следващите стъпки, необходими за започване на преговорите", каза Калас.
Микоски заяви, че идеята за двустранна среща с България по време на срещата на върха в Хага е била обсъдена и съгласувана с Калас, но не знае дали София ще приеме предложението.
"Готови сме да седнем и да разговаряме с всеки, който приеме определено посредничество", каза той. "Искаме решение, но решение, което ще бъде достойно и дълготрайно. Уморени сме от непрекъснати блокажи, отнасящи се до двустранните въпроси".
Кирил Пламенов
19min