Разследване на Reuters разкрива как новото сирийско ръководство преговаря с олигарсите на Асад и взима под контрол над 1,6 млрд. долара активи
В седмиците след падането на Дамаск в ръцете на бунтовниците, един от водещите сирийски бизнесмени получава късно нощем телефонно обаждане: покана от „шейха“.
Адресът е познат – сграда, в която преди това са се извършвали рекет срещу предприемачи под управлението на Башар Асад. Но този път вътре го посреща мъж с дълга тъмна брада, пистолет на кръста и псевдоним – Абу Мариам.
Мъжът вече ръководи комитет, който преструктурира сринатата икономика на Сирия. Той говори учтив арабски с лек австралийски акцент.
„Попита ме за работата ми, колко пари печелим. Аз само гледах оръжието му“, казва бизнесменът.
Разследване на Reuters разкрива, че новото сирийско ръководство тайно преструктурира икономиката чрез комитет от мъже, криещи се зад псевдоними. Комитетът има мисия: да анализира наследството от времето на Асад, да реши какво да бъде запазено и какво – реформирано.
Без публичност, този комитет вече е придобил активи за над 1,6 млрд. долара. Част от тях включват над 1,5 млрд. долара от трима бизнесмени, както и ключови фирми от конгломерата на Асад, включително телекомуникационен оператор на стойност поне 130 млн. долара.
Централна фигура в икономическото преструктуриране е Хазем ал-Шаара – по-големият брат на новия президент Ахмед ал-Шаара. А шефът на комитета Абу Мариам всъщност е Авраам Сукария – австралиец от ливански произход, санкциониран от родината си за предполагаемо финансиране на тероризъм.
С новото правителство пада и страховитата апаратура за сигурност на Асад, а свободата на словото се разширява. Но мнозина бизнесмени и дипломати изразяват тревога, че старата дворцова олигархия се заменя от нова – съставена от роднини и хора с прякори.
Разследването на Reuters е базирано на над 100 интервюта с бизнесмени, посредници, дипломати и политици, както и на вътрешна документация, финансови записи и фирмени регистрации.
Комитетът действа напълно извън светлината на прожекторите. Само хора с пряк досег знаят за него. Но решенията му вече оформят бъдещето на сирийската икономика и засега – без никаква официална отчетност.
Комитетът е изправен пред избор: да съди бизнесмените от ерата на Асад, да конфискува имуществото им, или да сключи частни сделки с тях. Засега преобладава третият подход: сключване на споразумения за връщане на пари и дялове в замяна на амнистия и стабилност.
Нито правителството, нито Хазем ал-Шаара или Сукария отговарят на запитванията на Reuters. Президентската канцелария пренасочва въпросите към Министерството на информацията, което отказва коментар.
През последните седем месеца комитетът преговаря с най-богатите сирийски олигарси, включително и с такива под санкции на САЩ. Част от тях запазват дялове и избягват съдебно преследване – срещу заплащане.
Четирима висши западни дипломати предупреждават, че концентрацията на икономическа власт в ръцете на сенчести фигури може да отблъсне чуждестранни инвеститори и да навреди на доверието към Сирия.
На 9 юли президентът Шаара обявява създаването на суверенен фонд, подчинен на президентството, който ще се управлява от брат му. В същия ден обявява и фонд за развитие. Макар че Хазем и Сукария нямат официални постове, Reuters установява, че те редактират окончателния текст на инвестиционните закони.
Проф. Стивън Хайдеман от Smith College определя фонда като „прибързана идея“ и критикува липсата на отчетност и ясни активи.
В същото време САЩ започват частично вдигане на санкциите срещу сирийската държава. Представител на Държавния департамент заявява, че Доналд Тръмп прави това: „за да даде шанс на Сирия за величие“.
От сенките на Идлиб до централната банка
Комитетът, който днес контролира преструктурирането на сирийската икономика, има дълбоки корени в провинция Идлиб – бивша крепост на групировката „Хаят Тахрир ал-Шам“ (ХТШ), произлязла от сирийския клон на Ал Кайда. Там, под ръководството на Ахмед ал-Шаара (тогава известен като Абу Мохамед ал-Голани), ХТШ изгражда собствена финансова инфраструктура.
През 2018 г. създават компанията Watad, с изключителни права върху вноса на горива от Турция, и учредяват Sham Bank. Финансовата структура е управлявана от Абу Абделрахман – бивш хлебар, превърнал се в силов командир.
След падането на Дамаск той се настанява на втория етаж на Централната банка на Сирия, откъдето упражнява контрол над финансовите решения. Служители започват да го наричат „сянката на гуверньора“.
Австралийски шейх и икономическа власт
Истинското име на Абу Мариам – шефа на икономическото крило – е Авраам Сукария. Той е родом от Брисбейн, Австралия, и заминава за Сирия през 2013 г., ден преди брат му Ахмед да извърши самоубийствен атентат.
Друг брат – Омар – е осъден през 2016 г. в Австралия за незаконно финансиране на „Нусра Фронт“. Според шестима души, които го познават лично, Сукария в интернет използва псевдонима Ибрахим бин Масуд, под който публикува религиозни текстове и коментира крикет и световната купа.
Австралийските власти потвърждават, че той остава под санкции, но отказват да дадат повече информация.
Ал-Ахад – наследството на Асад
През 2020 г. режимът на Асад изгражда мрежа от над 100 компании под името „Ал-Ахад“ (в превод: „Обещание“ или „Управление“). Тези компании покриват всички ключови сектори: телекомуникации, финанси, строителство, медии, сигурност, образование, селско стопанство и др.
Официални документи от 2021 г. показват как империята е била контролирана от икономическия съветник на Асад – Ясар Ибрахим. След падането на режима той се установява в ОАЕ. Част от корпоративните документи са попаднали в ръцете на новия комитет, който ги използва като пътна карта за поемане на контрол.
Според бивш финансов директор на структурата, стойността на „ядрените“ активи е около 900 млн. долара, а други източници допълват, че са били включени и дялове от Syriatel – основния мобилен оператор в страната.
Сделки с фигури от режима на Асад
Новата власт предлага сделки на бившите мениджъри: 80% от империята срещу имунитет. Част от тях приемат и предават вътрешна информация.
Пример за такава сделка е Cham Wings – частна авиокомпания, санкционирана от САЩ и ЕС за участие в трафик на мигранти и оръжие. Компанията се пререгистрира като Fly Cham, след като собственикът ѝ Иссам Шамут предава 45% от дяловете, плаща 50 млн. долара и предоставя два самолета на държавната Syrian Air.
Същевременно Самер Фоз, известен със захарните рафинерии и връзките си с режима, предава активи на стойност до 1 млрд. долара. Мохамед Хамшо, друг олигарх с връзки с Четвърта дивизия на армията, също предава 80% от империята си, запазвайки около 150 млн. долара за себе си.
Хамшо е обвиняван, че е претопявал метал от разрушени градове, опустошени от армията на Асад.
Протести, недоволство и нова фасада
Въпреки амбицията за икономическа стабилност, много сирийци изразяват гняв от това, че фигури, свързани с Асад, не само избягват съд, но и запазват богатства. През юни избухват два малки протеста в Дамаск и южната провинция Сувейда.
„Обидно е за сирийците. Връщането на хора от обкръжението на Асад поражда гняв“, казва активистът Абдел Хамид ал-Асаф.
„И на мен ми предложиха сделка, но отказах, защото не съм извършил нищо нередно“, допълва бившият министър Амр Салем.
Сирия – инвестиционна цел с нов имидж
Междувременно, на 23 юли в Дамаск се провежда двудневна инвестиционна конференция, ръководена от саудитския министър на инвестициите. На нея се договарят проекти за до 6 млрд. долара в енергетиката, транспорта и технологиите.
Част от членовете на комитета вече получават официални постове. Престават да се наричат „шейхове“, вече носят костюми и провеждат преговори през деня. Оръжията се прибират, а разговорите стават – както казва един от тях:
„Със същата власт, но в нова опаковка.“
Източник: reuters.com
Превод и редакция: otupor.com