След острата размяна на реплики между Борисов и Радев от МО признаха: Има проблем с една от системите на F-16

Доставката по сключения през 2019 година договор със Съединените щати включв3а доставката на осем броя самолети F-16 Blok 70 и пакет от оръжия, симулатор и материални средства за тяхната експлоатация. Процедурата по избора и сключването на договора беше извършена от Министерство на отбраната с участието на специализирана военно-техническа комисия със съвместна комисия от други ведомства. Всички финансови средства по придобиването на самолета са осигурени и включват доставката на пълния пакет. Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов на брифинг пред журналисти.

Осигурени са и средства за подготовка на инфраструктурата в Трета авиационна база и е в ход нейното изграждане. Средствата, които са необходими за гаранция и експлоатация в жизнения цикъл също се имат предвид, когато се сключваше договора. Наясно сме с необходимостта от средства и резервни части, които се договарят с правителството на Съединените щати за осигуряване на жизнения цикъл на самолетите, поясни той.
След кацането на първия български F-16 е установено отклонение в работата на една от системите, обяви командирът на Военновъздушните сили Николай Русев на брифинга.

Той обаче уточни, че това не означава, че самолетът е счупен.

„Докато самолетът се приема в техническата си част, това отклонение ще бъде вкарано в нормите, така че да бъде изпълнено нормално летателното приемане”, обясни Русев.
Командирът на ВВС подчерта, че самолетът ще лети тогава, когато е готов за полет. „Допълнителен риск за летците, за инженерно-техническия състав и за новата авиационна техника аз няма да приема”, категоричен беше той.

„Процедурата по приемане на самолета е в ход. Тя се дели на две части – техническо и летателно приемане. Процедурата е продължителна и самолетът не е приет. Това трябва да е ясно. Той ще бъде приет, когато и двете процедури са изпълнени. След техническата процедура се изпълняват минимум два полета с участието на български пилот. След като самолетът кацне и е изпълнил тези два полета и пилотът декларира, че самолетът е в летателна годност, ние го приемаме и той влиза в експлоатация във ВВС”, добави Русев.

Военновъздушните сили работят с екипи на Lockheed Martin и ВВС на САЩ, които помагат при приемането на самолета. Русев изрази увереност, че със следващите самолети, които ще пристигнат в България, процедурата ще бъде силно облекчена заради натрупания вече опит.

„Докато се усвоява F-16, ще носим бойното дежурство с МиГ-29. Той ще лети толкова дълго, колкото ние усвояваме F-16. Ще дам всичко от себе си да изпълнявам поставените ми задачи и да осигурявам въздушния суверенитет и F-16 в кратки срокове да бъде въведен в оперативна готовност. Колко време ще отнеме – не мога да кажа. Но със сигурност няма да бъде утре или следващата седмица”, обясни командирът на ВВС.

По-рано днес задочно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и президентът Румен Радев си размениха остри реплики относно изтребителя. Бойко Борисов поиска уволнението на командира на ВВС. Президентът Радев призова правителството "да развърже кесията" и да осигури средства, така че самолетът F-16 да бъде поддържан в оперативна готовност и да лети.

Вчера от Министерството на отбраната представиха програмата за военния парад за 6 май, от която стана ясно, че изтребителят, който кацна в началото на април у нас, няма да лети.

trud.bg

Related posts

Милиони видеа на хора ще бъдат изтрити: кой ще бъде засегнат и кога?

САЩ към Киев: Можем да подпишем споразумението за металите днес, но ако се изгладят проблемите

Политическият фарс Станислав Балабанов: Последните конвулсии на една изгубена кауза

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече