Съединените щати закриха програмата си за разработване на хиперзвукови ракети.
Вашингтон реши да спре разработването на хиперзвукови ракети, съобщава Asia Times,поради факта, че се появили „непреодолими проблеми“ в американския бюджет“ и е установена е „незадоволителна ефективност на разработката“. Друга цитирана причина е „натрупването“ на военния потенциал на Китай,(което трудно го схващам б.а.).
Заявката на Пентагона за фискалната 2025 година беше за хиперзвукови оръжия за 6,9 млрд. долара.
Програмата за хиперзвуково оръжие с голям обсег на армията, известна още като Dark Eagle, се очакваше да има обсег от повече от 2700 километра.
Затварянето на проекта беше потвърдено от контраадмирал Стивън Тедфорд, който отговаря за ударните оръжия във ВМС на САЩ.
Изданието казва, че закриването на програмата говори за редица трудности във въоръжените сили на САЩ, свързани със създаването на „нови и скъпи оръжейни системи“. В резултат на това американските военни няма да могат да извършват „бързи и прецизни“ удари срещу защитени цели в морето.
Финансирането на САЩ за разработване на хиперзвукови оръжия се беше увеличено приблизително със 740% през петте години преди 2020 г. и се очакваше да възлиза на почти 15 милиарда долара между 2015 г. и 2024 г., без да се включват производствените разходи, според Службата за отчетност на правителството на САЩ.
По-рано имаше хвалби, че Великобритания, съвместно със САЩ, са тествали хиперзвуков ракетен двигател. Подобни неща се чуваха и за Австралия.
Обединеното кралство и Австралия заявиха в съвместно изявление със САЩ през 2022 г., че си сътрудничат по „хиперзвукова и контрахиперзвукова техника“ като част от тогава новоподписаното споразумение за отбрана между трите държави, известно като Aukus.
Украйна каза, че Русия е ударила Киев с ракетата си „Циркон“, която е хиперзвукова крилата ракета, способна да се движи със скорост между шест и осем пъти скоростта на звука. Твърди се, че „Циркон“ може да поразява както наземни, така и морски цели.
Службата за проучвания на Конгреса, каза, че има максимален обсег от над 1000 километра и може да бъде изстреляна от системи за вертикално изстрелване, монтирани на крайцери, корвети и подводници.
Освен „Циркон“, Русия има „Авангард“, изстрелвана от междуконтинентална балистична ракета, за която се твърди, че носи ядрена бойна глава. Руски медийни източници твърдят, че е встъпил в бойна употреба през декември 2019 г.
Русия вече използва хиперзвукови ракети „Кинжал“, във войната.
Други държави, които имат успехи са Индия,Иран и Северна Корея, която тества хиперзвукова ракета. Иран, който подкрепя хутите, през 2023 г. публично обяви за първата си собствено произведена хиперзвукова ракета.
Закриването на програмата за разработване на хиперзвукови ракети в САЩ, се счита за сериозен провал в повечето международни военни издания.
Йордан Халачев