Така изглежда българо-гръцката граница при Рудозем, гледана от българска и от гръцка страна

Така изглежда българо-гръцката граница при Рудозем, гледана от българска и от гръцка страна. В отчаянието си да спрат българите, гърците са сложили бетонни заграждения и са ги дублирали с метална решетка.

Е, не ни спряха. Прескочихме ги и влязохме в Гърция. Дойдоха гръцки полицаи, но дори не ни провериха документите, защото по правилата на Шенген ние имаме правото да минаваме пеша границата където си пожелаем. Въпросът обаче е защо българското правителство търпи бруталното нарушение на друго шенгенско правило – да минаваме свободно границата с автомобили по пътищата? Този въпрос не е поставен пред европейската комисия изобщо. Защо? Нали сме членове на ЕС, нали това решава всички проблеми?

Вчера бях на границата заедно със стотици жители на община Рудозем и Смолянска област на протест, организиран от Тодор Т. Батков. Нямам илюзии, че ще бъдем чути от там, затова през идващата седмица за пореден път ще поискам от правителството да окаже натиск върху Гърция да отвори незаконно затворения от нея път. Беломорският проход, затворен вече 81 години, е крайно време да бъде отново отворен! Гърция пое този ангажимент към нас още през 1996 г., като в замяна държавата ни я възнагради с водите на р. Места, но този ангажимент 29 години по-късно остава неизпълнен.

Костадин Костадинов

Related posts

Диана Русинова: Цената на неизпълнени 55 предписания за опасен път я плати 9-месечно бебе

Ванс се срещна в папа Франциск

Овцевъдка: Това, че имам 200 овце и 200 дка пасище, ме прави богата пред държавата. Имам четири деца и не получавам детски за тях

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече