Три музея представят жените в национално-освободителното движение

„Така извоювахме свободата…“ е събитие, в което три музея се обединяват за обща кауза – да популяризират ролята на жената в национално-освободителната борба. От 27 февруари до 9 март в Музейния център на РЕМО „Етър“ в Габрово ще бъдат представени предмети на Баба Тонка, в РИМ – Габрово на д-р Тота Венкова, а в Националния музей на образованието – на Анастасия Тошева.

Баба Тонка – жената, чиито ръце са държали черепа на Караджата.

На черно-бялата снимка, правена през втората половина на XIX, виждаме седяща жена, преминала през десетилетия живот. Облеклото ѝ сякаш е на монахиня. Или на вдовица. На по-висока маса до нея – поотраснало бебе, облечено в характерни за времето дрешки. На фотографията липсва пряпорец, няма и оръжие – нито хладно, нито огнестрелно. И все пак възрастната жена, надянала тъмни дрехи и забрадка, е един от символите на национално-освободителното движение на българите. Това е Тонка Обретенова, запомнена като Баба Тонка – жената, на която съдбата е определила срещи с много от героите на национално-освободителната борба. Децата ѝ са бунтовници, а авторът на „Записки по българските въстания“ Захари Стоянов ѝ е зет.

Хората казват, че крушата не пада по-далеч от дървото. Средата, в която израстват синовете и дъщерите на Баба Тонка, оформя техния революционен дух. В годините на Кримската война (1853 – 1856) домът на Обретенови е посетен Георги С. Раковски. Неговите идеи вдъхновяват семейството за по-активна роля в опитите за постигане на свобода.

През 1864 г. Тонка Обретенова е сред водещите фигури в русенския бунт за отстраняването на гръцкия епископ Синесий. Четири години по-късно (1868), при разбиването на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, тя оплаква загубата на сина си Петър и изпращането на другия си син – Ангел, на заточение в крепостта Акия. След смъртта на Стефан Караджа, Баба Тонка отбелязва гроба на войводата в русенското гробище, а по време на Априлското въстание изважда и запазва черепа му.

През 1871 г. в дома на Обретенови е създаден Русенският революционен комитет. Баба Тонка участва активно в пренасянето на оръжие и кореспонденция във връзка с подготвените въстания на българите, а домът ѝ е отворен за всеки от революционерите, изпаднали в беда.

Родът на националната героиня произхожда от русенското село Червен. През 1831 г. тя се жени за абаджията Тихо Обретенов (1808 – 1869), с когото имат седем деца: Атанас, Ангел, Георги, Петър, Никола, Петрана и Анастасия. Под различна форма, всички те вземат участие в националноосвободителното движение. Тонка Обретенова умира на 80-годишна възраст през 1893 г. Наред с описанията на нейните съвременници, литературни и художествени произведения затвърждават образа ѝ на майка-героиня, отдала живота си за освобождението на България.

„Така извоювахме свободата…“ в РИМ – Габрово.

Чрез участието си в инициативата „Така извоювахме свободата…“ Регионален исторически музей – Габрово представя своето безценно съкровище – комплект за хранене, който е принадлежал на първата българска лекарка д-р Тота Венкова. Посетителите на музея могат да видят предмети, които някога легендарната габровка е държала в своите ръце.

„Така извоювахме свободата“ в Националния музей на образованието.

По време на изложбата „Така извоювахме свободата…“ посетителите на Националния музей на образованието могат да видят автентични материали, свързани с престоя на една от първите български учителки Анастасия Тошева в Габрово – снимки, отчет от девическо училище с личния ѝ подпис и ръкописно писмо до габровския кмет. Анастасия Тошева е пример за това как традиционните норми могат да бъдат преодолени в името на знанието и модерното отношение към света от онова време.

Автор: Веселина Ангелова, "Труд news", Велико Търново

trud.bg

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече