Турция ще влезе ли във война с Израел? Сирия – ябълката на раздора

Турция ще влезе ли във война с Израел?
Сирия – ябълката на раздора

Политическата и военна география на Близкия изток се променя отново.
Сирийското джихадистко преходно правителство официално поиска подкрепа от Турция за укрепване на отбранителните си способности, съобщиха висши турски служители пред Асошиейтед прес на 23 юли.

Искането идва след кървави междуконфессионални сблъсъци и открита израелска военна намеса на сирийска земя – нов многопластов конфликт, който заплашва да провали цялата регионална стабилност
.
Новото огнище на насилие започна в провинция Ал-Сувейда, където сунитски бедуини се сблъскаха ожесточено с друзски бойци, причинявайки огромни жертви и социални вълнения. В този хаос правителствените сили в Дамаск се включиха в подкрепа на бедуините, което доведе до незабавен и кървав отговор от страна на Израел.
Израелските военновъздушни сили започнаха атаки срещу сирийски военни цели, включително и срещу самото Министерство на отбраната в столицата.
Тел Авив оправда атаката си като опит за „защита на друзската общност“.

Турция, която доскоро смяташе режима в Дамаск за враждебен, сега изглежда готова да стане негов основен стратегически партньор.
Висши турски служители потвърдиха, че Анкара работи за осигуряване на:
– Обучение и техническа подкрепа на сирийската армия;
– Стратегически консултантски услуги в областта на отбраната;
– Доставка на високотехнологични оръжейни системи, като дронове и бронирани машини.

В същия ден делегация от сирийското Министерство на отбраната участва в турското изложение IDEF 2025 в Истанбул, потвърждавайки напредъка на преговорите.

Няколко часа след съобщението се появи видеоклип, показващ конвой от камиони, превозващи бронетранспортьори Ejder 6×6 на турската компания Nurol Makina на сирийска територия, вероятно за северния фронт.
Тази мисия се тълкува като знак за пряка военна подкрепа от страна на Турция и евентуално като прелюдия към по-дълбоко военно сътрудничество.

В този контекст Турция представи първата си хиперзвукова ракета с обхват от 800 километра – Tayfun Block-4.
Новата оръжейна система е еволюция на Tayfun, с най-големия обхват на балистична ракета, създавана някога в Турция.

Според производителя Roketsan, Tayfun Block-4:
– Тежи над 7 тона;
– Носи многоцелева бойна глава;
– Способна е да унищожава стратегически цели като системи за противовъздушна отбрана, командни центрове, хангари и критични военни съоръжения от големи разстояния.

Турция търси отбранителен пакт с Дамаск, който според източници може да включва:
– Постоянни турски сухопътни, въздушни и военноморски бази в Сирия;
– Съвместни оперативни центрове за борба с ИДИЛ и кюрдските организации;
– Логистична подкрепа чрез турска инфраструктура.

Подобно споразумение би променило драстично баланса в региона, давайки на Анкара постоянно военно присъствие в сърцето на Близкия изток – и в границите на стар противник.

Израел вече изрази силното си противопоставяне на всяка турска военна база в Сирия.
Както беше разкрито, израелски изтребители вече са нанесли удари по позиции, които турски служители са обмисляли за разполагане на бази, както по крайбрежието, така и в централна Сирия.
Възможността за намиране на турски дронове или противовъздушни системи в района се възприема като пряка заплаха за Израел, който вероятно ще предприеме превантивни удари срещу тези активи.

Сирия отново се превръща в поле на конфронтация между Турция, Израел и вътрешносирийски сили. Същността на настоящата криза е тройна:

1. Турция се опитва да запълни вакуума на влияние, оставен от Иран и Русия, които са заети с Украйна и икономически проблеми.

2. Израел изглежда готов да се намеси още по-агресивно, ако почувства, че контролът му над юга или сигурността на малцинствата са застрашени.

3. Сирия се стреми, на практика, да запази единството си пред лицето на разпространението на ИДИЛ, кюрдската автономия и ерозията на централната власт.

Дали Турция и Сирия ще постигнат пълноправен военен пакт остава отворено, но всичко показва, че сътрудничеството е започнало. Въпросът е дали:
– Израел ще се опита да започне превантивна война срещу турските части;
– САЩ ще реагират на турско-сирийското сближаване;
– Русия, традиционният съюзник на Сирия, ще толерира новото турско влияние.

Близкият изток се превръща отново в поле на конфронтация, като този път Турция се опитва да поеме водеща роля в Сирия, във време, когато стабилността е по-крехка от всякога.

Related posts

Ех, Европо, ех стара лицемернице, как не ти трепна за хората, за децата в Газа

Водим Германия по поскъпване на храните

На четири очи в Истанбул! Медински и Умеров обсъждат среща Путин – Зеленски?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече