ЧЕТИРИДЕСЕТ ЕВРОАТЛАНТИЦИ НА БАРИКАДАТА

от Измама

Сутринта виждам в медиите, че 40 ВИДНИ юристи, университетски преподаватели направили подписка, че допитването до народа било противоконституционно. Опитах се да открия някое име, което да ме впечатли, признавам, не съм близка с най-пресните корифеи на правото, но намерих името единствено на един юрист, когото свързвам с доноси срещу колеги и участието му в Демократична България, както и вулгарни обиди срещу негови колеги на различно мнение.

Та, както казах по-горе, не съм впечатлена от състава на подписалите подписката за противоконституционност на прякото допитване до народа. Знам колко е важно за тези с разни титли да са удобни на властта, защото иначе може да останат без работа. Знам колко е важно за някои колеги да не вдигат глас и да не се противопоставят на общото безумие, за да нямат имиджови щети и проблеми с работа и клиенти.

Но искам да заявя следното: станах юрист, за да защитават истината, справедливостта и правото на хората. Не станах юрист, за да съм удобна на властта, а да защитавам хората, когато властта не се съобразява с техните права.

Привърженик съм и на школата на естественото право, както и съжденията на Иманюел Кант. Правото се корени в природата, в същността на човека, и е плод на неговия разум (ratio). И е водеща ролята на естественото право пред писаното. Ако писаното човешко право противоречи на императивите на естественото право, то такова право не бива да се изпълнява, да се спазва.

Законът е различен от правото. Концлагерите са били законни. Апартейдът е бил законен. Робството е било законно. Законът за защита на държавата е бил законен. Но всичко това противоречи на естественото право и същността на човека.

Държавата съществува заради народа. Народът е първоначалното, естествено състояние на държавата. Без народ няма държава. Без държава може и да има народ. Народът е този, който трябва да решава съдбата си. Народът е този, който определя посоката. Държавата трябва да следва народа, а не обратното. И точно това прогласява Конституцията на България. И в нейния преамбюл, и в чл.1 ал.2 е посочено, че цялата власт произтича от народа.

Хайде сега четиридесетте да ми посочат как така цялата власт произтича от народа, а народът е противоконституционно да бъде питан и да участва в държавното управление? Или Конституцията я тълкуваме както е удобно на управляващите? Да, има решение на Конституционния съд. И да, международните договори имали по-голяма сила от Конституцията. Но пък кой е питал народа, когато в Конституцията включиха това, че международните договори стоят над народната воля? Кой е питал народа, когато в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление изключиха много въпроси от прякото допитване?

Естественото право е правото на народната воля. След като цялата власт произтича от народа, то думата на народа има по-голяма сила и от Конституцията, и от международните договори, и от мнението на шепа угодни на властта.

Ако бяхме по времето на турското робство, щеше да има петиции от чорбаджии, близки до властта, как въстанието противоречи на законите в империята, как Левски е престъпник, който трябва да бъде обесен, а Ботев е изменник, тъй като иска да събаря имперската власт по българските земи.

Ех, Хаджипенчович, явно последователите ти са повече от последователите на Левски……

Аз, като юрист, заставам на позицията, че НАРОДЪТ Е ВЪРХОВНИЯТ ГОСПОДАР НА ТАЗИ ЗЕМЯ! И всичко, което противоречи на народната воля, Е ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННО!

Елена Гунчева-Гривова – юрист, адвокат, бивш народен представител, БЪЛГАРКА

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00