Юристи МОЩНО заклеймиха екс зам.-кмета на Варна Диан Иванов: ГАЗИ ПРАВОТО С КАЛНИ БОТУШИ. НЕ МОЖЕ ДА ОТТЕГЛЯ ПОКАЗАНИЯ

“Диан Иванов е позор за юридическото съсловие. С вчерашното си “оттегляне” на показания, той се погаври с адвокатската професия. Никъде в родния правен мир не се предвижда свидетел, включително и адвокат, да се отметне от казаното под клетва.”Това коментираха ексклузивно за редакцията ни от няколко знакови кантори, работещи по наказателни дела.

Припомняме, че на 16 юли т.г., бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов безпрецедентно оттегли показанията си срещу кмета Благомир Коцев, който бе арестуван и оставен за постоянно в ареста от Софийския градски съд. Новината съобщи самият Иванов в профила си в социалната мрежа Фейсбук. Иванов бе един от двамата основни свидетели по делото срещу градоначалника на морския град. Юристът напусна изненадващо поста си на зам.-кмет на морския град през месец май като обяви, че причините за това са здравословни.

Ето какво разясниха водещи юристи по казуса с “оттеглените” показания, подчертавайки, че подобни действия са груба демонстрация на правна неграмотност и незачитане на българските закони и ред.

Законът не предвижда възможност свидетел (вкл. адвокат) да “анулира” или “оттегли” дадени под заклето уверение показания. Може обаче да даде допълнителни обяснения, да изясни или коригира предходни свои изказвания при нов разпит да посочи, че предишните показания са били погрешни поради объркване, памет или други причини. Това се отразява и преценява от съда. Но пак повтаряме – няма право да оттегля вече дадени показания.

Адвокат не може произволно да се откаже от дадени вече показания, освен ако те са били свързани със защитена адвокатска тайна, и разпитът е бил неправомерен.

Ако показанията са дадени в лично качество, те остават част от доказателствения материал, и могат да бъдат оспорвани само чрез процесуален ред, не чрез "отказ".

Ето в кои нормативни актове е уредено това:

Наказателно-процесуален кодекс: чл. 123, ал. 1 от НПК

„Свидетелят е длъжен да се яви и да даде показания за факти, които са му известни.“

Свидетел не може произволно да оттегли вече дадени показания, тъй като те стават част от доказателствената система.

чл. 123, ал. 2 и чл. 139, ал. 1 от НПК

Позволяват при втори разпит свидетелят:

* да даде нови показания

* да поясни или допълни стари показания

* но няма правна възможност да „анулира“ дадени показания – те се преценяват от съда.

чл. 281, ал. 4 от НПК

Позволява прочитане на предходни показания на свидетел, когато при втори разпит показанията му се различават съществено.
Тоест, ако дадеш нова версия – старата не се заличава, а се сравнява и анализира от съда.

Граждански процесуален кодекс: чл. 166, ал. 1 от ГПК

„Свидетелят е длъжен да се яви и да даде показания.“

чл. 172 от ГПК

Съдът цени достоверността на показанията, включително когато свидетел е дал противоречиви обяснения в хода на процеса.
И тук няма право да „оттеглиш“ предишни показания – те остават в делото и подлежат на свободна съдебна преценка.

Възможност за отказ от даване на показания има преди разпит, само в специални случаи – напр. поради роднинска връзка (чл. 121 НПК / чл. 166 ГПК)

Но не и за отказ/заличаване на вече дадени такива, разясниха представители на адвокатски дружества, към които се обърнахме за коментар.

Източник: crimesbg.com

Related posts

Бързият кредит е оръжие за масово обедняване. „Дребният шрифт“ в договорите или как да не влезем в капан

От днес за утре избор на омбудсман!  Скоростно!

Владимир Чуков: Друзите са едни от най-лоялните войници в израелсската армия

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече