КОИ ХОРА ПИШАТ ГАДОСТИ В ИНТЕРНЕТ

от Измама

Мнението на психолога

Гадости пишат обикновено хора, които мразят всичко и всички и чакат момента да изхвърлят върху публикуван материал своята злоба.

На второ място ругателски постове и коментари пишат хора с психически разстройства и по правило с неадекватно поведение.

На трето място негативни постове пишат самоуверени хора, които винаги се смятат за прави и обичат да налагат своя начин на мислене.

В превод от английски език „хейтър“ е човек, който ненавижда всички и проявява тази ненавист, чрез писане на коментари в социалните мрежи.

Винаги когато се „проявим“ в живота, написали сме книга или важна статия, рискуваме да не бъдем разбрани, критикувани, да получим обидни изказвания по свой адрес, да се сблъскаме със злоба и дори ненавист.

Публикували сте статия в профила си и веднага някой изстрелва коментара: „Само тъп човек може да напише това“ или „Само глупости пишете“, или „Абсолютни глупости“.

Ако тези думи са изречени от наши близки, ние можем да премълчим или да изкажем пред тях недоволството си. Какво да правим, ако подобни изказвания си позволяват непознати хора в интернет?

Въобще защо го правят? Кои са хората, които пишат злобни и обидни коментари?

Според една група психолози това са хора, които изпитват ненавист към всичко и всички и само чакат момента, за да я излеят върху някого с коментар или обиден пост.

Но пишат отровни постове и хора, които постоянно тичат по инстанции с жалби, които вечно са недоволни. В профилите може да пишат злобни постове и хора, които страдат от психически разстройства, които изначално не могат да се държат адекватно.

Сред пишещите негативни постове има и хора, които са абсолютно убедени в своята правота, но много често не са проверили информацията и грешат. Тези хора пишат коментарите от позицията „Аз съм винаги прав!“, „Аз зная как трябва да живеете“. Но дори да напишат коментара в прилична форма, това се смята за нарушаване на границите.

Има и хора, които действат от най-добри подбуди, и не разбират че така нарушават границите на друг човек.

Понякога хейтър може да бъде човек, който в момента има лошо настроение и нечия публикация е станала последната капка, която задейства изригването на натрупания негатив.

Препоръката на експерти да се изключат коментарите, за да не страдате от хейтъри, е коренно невярна. Защото социалните мрежи могат да бъдат необходима част от работния процес и дейността ви. Но как тогава да се предпазим от хейта?

Пострадалият от хейтъри трябва да си изработи стратегия на поведението.

На своите страници, сайтове и профили вие сте стопанин на положението и имате правото да премахвате коментарите и да блокирате обидните постове. В никакъв случай не бива да влизате в диалог, съветват психолози.

Ако претенцията към вас е правилна и вие чувствате, че не бива да триете коментара, признайте грешката си и я поправете. Така ще прибавите уважение към вас от вашите последователи. По правило се харесват хора, които признават и поправят грешките си.

Ако чувствате, че трябва да поддържате човека, който изпраща негативни коментари, го направете, но не го поучавайте, работете от позицията на равни, без да унижавате достойнството му. Или просто кажете „Благодаря за вашето мнение!“ Това означава, че вие не игнорирате изказването, но то не ви дава основание да продължите диалога.

Препоръката на психолога е да не реагирате веднага на негативните коментари, а да си дадете време. Когато прочетете нещо негативно по свой адрес, дишането се блокира и възприемате информацията неточно. Поемете си дъх, прочетете коментара още веднъж. Дайте си време да решите какво да правите с него и тогава действайте.

По материали от чуждия печат

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00