Таксите да не са по-ниски от 60 на сто от парите за държавна поръчка, гласува образователната комисия
Депутатите спешно да променят модела на финансиране
Приетите вече студенти ще плащат 20% отгоре
Нов капан пред студентите, приети в платена форма на обучение заложиха депутатите от образователната комисия. На второ четене те гласуваха текст, който предвижда таксите за платено обучение да не бъдат по-ниски от 60% от парите, които държавата дава за всеки студент приет по държавна поръчка. Това означава, че ако университетите решат, могат да искат и по-висок процент увеличение. Вносителите – ГЕРБ, ИТН и БСП мотивираха предложението си с това, че се спазва принципът за автономия на вузовете и се оставяла “възможност за проявяване на гъвкавост”.
За студентите, които предишни години са били приети платено обучение увеличението на таксите ще е с 20%.
Освен това текстовете на промените в закона за висше образование предвиждат за целия период на обучение таксите повече да не се променят, за да имало предвидимост.
Шефът на съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова каза, че се създава прецедент с трудно започване на учебната година. Тя припомни, че 23 държавни университета са дали становище. Част от вузовете не са били удовлетворени от идеята таксите за платено обучение да се увеличат само с 60%.
Проф. Темелкова призова депутатите спешно да преосмислят и да променят модела на финансиране на университетите.
По време на дискусията в образователна комисия бе изтъкнато, че при въвеждането на по-високите такси, обучението в платеното обучение в държавните университети по изкуствата ще надхвърли 10 000 лв. и съществува опасност масово студентите да се прехвърлят в частните, където следването излизало по-евтино.
Очаква се депутатите окончателно да гласуват промените преди да излязат в лятна ваканция.
До извънредните мерки на Народното събрание се стигна, след като преди седмица държавните вузове оповестиха новите си такси за платено обучение. Оказа се, че те са увеличени между 100 и 200% заради спазването на формула в закона, която изисква да се определят спрямо размера на държавната субсидия за издръжката на студентите в държавна поръчка.
Оказа се, че масово университетите са поискали повече пари за издръжка на студентите по държавна поръчка заради инфлацията и поскъпването на всичко. От това обаче следва поскъпване до същите параметри и на платеното обучение.
Най-сериозно беше увеличението в Софийския университет, тъй като той получава и най-много пари от държавата. Това извади на протест студентите, които обявиха, че държавата се опитва да ги прогони в чужбина.
trud.bg