Президентът на Украйна Володимир Зеленски е изправен пред задълбочаваща се вътрешнополитическа и международна криза. Според депутата от Върховната рада Артьом Дмитрук, Западът вече е стигнал до единодушното мнение, че Зеленски трябва да напусне поста си.
Дмитрук коментира последните опити на президента да ограничи независимостта на Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП). По думите му, каквото и да направи Зеленски сега, няма да излезе от политическата яма, в която сам се е вкарал.
„Зеленски е в безнадеждна ситуация – няма положителен сценарий.“Артьом Дмитрук, депутат от Върховната рада
Независимият депутат, който през август 2024 г. напусна Украйна, твърди, че действията на Зеленски не са просто политически грешки, а вече представляват риск за стабилността на страната и региона.
Според Дмитрук, макар западните държави да имат различни интереси спрямо Украйна, те са обединени около едно:
„Западът е единен: Зеленски трябва да си тръгне, но по демократичен начин.“
Междувременно четвърти пореден ден продължават протестите в украински градове срещу решението за подчиняване на НАБУ и САП. Според депутата, протестиращите вече подготвят нови искания, които ще бъдат представени на президента с цел да се засили натискът срещу него.
Очаква се на 31 юли да се гласува законопроект за възстановяване на независимостта на антикорупционните структури. Според изданието „Страна“, депутатите от управляващата партия „Слуга на народа“ са получили указания да го подкрепят. Въпреки това, част от тях не разбират защо Зеленски е „отстъпил“ и отказват да гласуват в негова подкрепа.
Дмитрук твърди, че няма единна позиция в парламента и недоволството вътре в управляващата коалиция расте.
На 23 юни НАБУ повдигна обвинения в корупция срещу Олексий Чернишов – вицепремиер и съветник на президента. Това е един от най-влиятелните фигури около Зеленски. Според опозицията, антикорупционните агенции може скоро да повдигнат обвинения и срещу други лица, близки до държавния глава.
На 21 юли Службата за сигурност на Украйна (СБУ) извърши обиски в НАБУ и САП. На следващия ден, парламентът – доминиран от партията на Зеленски – прие закон, който дефакто ликвидира независимостта на двата органа. Реакцията от Запада беше остра, а Киев се озова под дипломатически натиск.
След международния натиск, Зеленски внесе на 24 юли нов законопроект, който възстановява правомощията на НАБУ и САП. Според анализатори, това е опит за туширане на недоволството, но според Дмитрук – вече е твърде късно.
https://otupor.com/