The Times: Защо Си Дзинпин иска Тръмп и Путин да се срещнат за честванията за Втората световна война

Серията търговски сделки между Вашингтон и Китай промени враждебността на президента Тръмп към Пекин и породи предположения, че той ще бъде поканен да се срещне с президента Си и президента Путин за среща на върха през септември.
Посещението на Тръмп в Пекин би отбелязало поразителен обрат след месеците на критиките му към Китай заради търговските дефицити на Америка и обвиненията му за съучастие в трафика на наркотици, пише The Times.
Китай обяви, че планира да отбележи 80-годишнината от края на Втората световна война с парад на площад „Тянанмън“ през септември, а Путин вече е приел покана да присъства.
Китай и Съединените щати са си сътрудничили тясно по време на войната, когато и двете страни са били нападнати от Япония, и анализатори, както и някои обикновени китайци, призоваха Си да се възползва от възможността и да приеме Тръмп и Путин на тристранна среща на върха.
„Защо да не съгласуваме посещението на Тръмп с парада на 3 септември?“ Джин Канронг, един от най-изтъкнатите китайски националистически коментатори, заяви в интервю за базирания в Шанхай новинарски уебсайт „Гуанча“. „От 1941 до 1945 г. Китай и САЩ бяха съюзници срещу японския милитаризъм.
Китайските власти мълчаливо насърчиха спекулациите, като отказаха да опровергаят доклад на японската информационна агенция Kyodo, според който вече е взето решение да бъде поканен Тръмп.
80-годишнината от края на войната, известна в Китай като Народната война за съпротива срещу японската агресия, идва в момент на безпрецедентна несигурност в световните дела.
Тръмп дойде на власт, когато американските отношения както с Русия, така и с Китай се бяха влошили поради войната в Украйна, обвиненията в шпионаж и политическа намеса, търговските отношения и технологичното съперничество. Но Тръмп заяви, че неговият агресивен подход и предполагаемите му близки лични отношения със Си и Путин могат да доведат до разрешаване на всички нерешени въпроси при американски условия.
Резултатите са смесени. Войната в Украйна продължи и Тръмп изрази разочарованието си от неотстъпчивостта на Путин.
Налагането от негова страна на мита в размер на 145% върху китайския внос обаче беше бързо изоставено и заменено с по-благоприятна сделка – взаимна допълнителна ставка от 10% и 20% върху китайския внос в очакване на разрешаването на въпроса с наркотиците. Америка твърди, че Китай би могъл да направи повече за ограничаване на износа на химикали, използвани за производството на фентанил – опиоида, който опустоши части от Средна Америка.
През последните дни отношенията се затоплиха още повече. Китай отмени ограниченията върху износа на редкоземни елементи, които бяха особено притеснителни за Тръмп.
В замяна на това САЩ облекчиха ограниченията върху продажбата на Китай на някои компютърни чипове от висок клас. Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на Nvidia, водещ американски производител на съвременни чипове, използвани в изкуствения интелект, беше на празнична обиколка в Китай тази седмица. Понастоящем Nvidia е най-ценната компания в света с пазарна оценка, по-висока от годишния БВП на Великобритания.
Хуанг, американски гражданин, роден в Тайван, е във възторг от възможностите за технологично сътрудничество между САЩ и Китай. „Китайският пазар е огромен, динамичен и изключително иновативен, а освен това е дом на много изследователи на изкуствения интелект“, каза той в интервю за държавната телевизия. „Ето защо за американските компании наистина е от решаващо значение да пуснат корени на китайския пазар.“
Запитан в друго интервю дали възгледите му не влизат в противоречие с тези на президента на САЩ и лидерите на Републиканската партия, които определят Китай като основна заплаха за Америка, той заяви, че е говорил преди пътуването си с Тръмп, който му е пожелал всичко добро. „Във всяка къща винаги има място за двама души“, каза той за съперничеството между Китай и Америка.
Тръмп и Си са се канили взаимно на посещения, без да определят дати. Среща на върха в кулоарите на честванията на войната би била добър претекст.
Световната война създава и политически трудности. Ролята на Комунистическата партия в борбата с японците е незначителна в сравнение с тази на Гоминдан (КМТ), която след това губи гражданската война от комунистите и бяга в Тайван, където става доминираща партия в продължение на десетилетия.
Сега обаче отношенията с КМТ като партия, подкрепяща обединението на Тайван, са се подобрили, а войната се разглежда от Си като начин да се подчертае солидарността с бившите съюзници, особено с Русия, която също претърпя огромни загуби. Конфликтът често е наричан, в знак на благодарност към Москва, „Световна антифашистка война“.
Уен-Ти Сунг, базиран в Тайван анализатор на китайската политика, заяви, че честванията през септември ще бъдат и полезно средство за отвличане на вниманието от политическите проблеми на Си, включително от бавната икономика.
„Отбелязването на годишнината стана по-важно, защото поражда националистическа гордост, която може временно да замете под килима различни вътрешни несъгласия“, каза той.
Посещението в Китай и срещата с Путин и Си биха се харесали на изключително личния подход на Тръмп към лидерството. То също така би успокоило Си и Путин, които са видели унижението, което Тръмп е причинил на националните лидери, посещаващи Вашингтон, и биха възприели срещата на върха в Пекин като начин да контролират както дневния ред, така и политическите послания.

Източник "Труд"

Related posts

Събират с бухалки бързи кредити

Внезапно почина Тодор Славков

Едни са НА Гърция, втори – НА Слънчака. Всеки както може и както му стигат нервите и портфейла

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече