Споразумението между САЩ и Украйна за сътрудничество в добива на стратегически минерали вероятно ще се сблъска с редица логистични и икономически пречки. Това пише The Washington Post, позовавайки се на американски експерти от енергийния сектор и университетската среда.
Документът, подписан на 1 май, предвижда сътрудничество в добива и доставките на ключови суровини като титан, графит и литий. Очаква се Върховната рада на Украйна да гласува ратификацията му на 8 май. Според анализаторите обаче споразумението има предимно стратегически характер, а реални доставки може да започнат едва в далечното бъдеще.
„Не мисля, че големите енергийни компании ще възприемат Украйна като конкурентно място за инвестиции“, заяви Бен Кахил, енергиен експерт в Тексаския университет. По негови думи, макар споразумението да отваря теоретична възможност за сътрудничество, само по-малки и по-рисково ориентирани фирми биха участвали на този етап.
Още по-критичен е бившият служител на американското министерство на енергетиката Ашли Зумволт-Форбс. Според нея е трудно да се намерят инвестиции дори за ресурсни проекти в стабилни страни като САЩ, Канада и Австралия. „Представете си колко по-трудно ще е в Украйна, където все още има активен конфликт“, подчертава тя.
Според The Washington Post, възможностите в сектора на нефта и газа също са ограничени – както от гледна точка на инфраструктура, така и заради политически и военни рискове. Въпреки това Вашингтон и Киев продължават да се стремят към диверсификация на стратегическите суровини извън Китай, което обяснява символичната стойност на договора.
https://otupor.com/